V Kostelci na Hané je opět otevřen Památník Petra Bezruče


Od včerejšího dne je  znovu přístupný veřejnosti  domek v Kostelci na Hané, ve kterém žil básník Petr Bezruč. Opravám Bezručova domku předcházela demolice sousedního objektu takzvaného Bílého domku. Červený domek pak byl kompletně zrekonstruován a do dvou přízemních místností je situována expozice o jeho nejslavnějším obyvateli. K domu byla přistavěna pergola, kde mohou návštěvníci posedět. Nechybí travnatá plocha ani altánek, ve kterém Bezruč rád trávil volné chvíle. Provoz Červeného domku bude pouze sezónní – od dubna do října s otevírací dobou od úterý do neděle. Zájemci o výklad se musí předem objednat. Pro ostatní je vstup volný.

Jako Památník Petra Bezruče sloužil domek od 23. září 1962. Po uvolnění sousedního bílého domku tam byla od 17. září 1977 otevřena stálá expozice věnovaná životu a dílu Petra Bezruče. Ta byla roku 1988 rozšířena o podrobnější zdokumentování Bezručových pobytů v Kostelci a instalací vstupního prostoru. Návštěvnost památníku ale po roce 1989 prudce klesla a v posledních letech byla takřka nulová. Exponáty byly proto přemístěny do depozitu prostějovského muzea. V roce 2015 byl červený domek vyřazen ze seznamu nemovitých kulturních památek. O jeho vyřazení ze seznamu požádalo olomoucké hejtmanství, kterému se díky tomu uvolnily ruce pro jeho rekonstrukci. Památník Petra Bezruče spadá pod správu Muzea a galerie v Prostějově, což je příspěvková organizace zřízená Olomouckým krajem a je financovaná z rozpočtu Olomouckého kraje.

Rekonstrukce památníku se plánovala od roku 2017. Do projektu včetně demolice bílého domku vložil Olomoucký kraj osm milionů korun. Uvnitř zrekonstruované budovy je sezonní expozice složená především z básníkovy pozůstalosti. Většina předmětů je původních, restaurátoři na nich pracovali půl roku. Ve sbírce je i občanský průkaz Vladimíra Vaška, jak znělo Bezručovo civilní jméno.

I když v současné době zájem o básnické dílo básníka Slezských písní značně poklesl, je nově otevřený Památník Petra Bezruče zajímavým turistickým cílem. Cyklisté mohou novou expozici využít jako jednu ze zastávek na cestě po cyklistické trase č. 5039. Je škoda, že trasa nevede přímo kolem památníku. K tomu lze dojet po odbočení do ulice Bezručova. Pro cyklisty je připraven zde stojan na 8 kol. Další informace viz : http://www.muzeumpv.cz/doc/pozvanka/bezrucweb.pdf  Vlastní parkoviště u objektu muzea není, ale v blízkosti je plocha, kde mohou jednotlivá osobní auta stát.

Viz. mapa.https://mapy.cz/turisticka?x=17.0572031&y=49.5152925&z=17&source=muni&id=3219

Petr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek, se narodil 15. září 1867 v Opavě jako prvorozený syn profesora Antonína Vaška a jeho ženy Marie. Po nedokončených studiích na filozofické fakultě pražské univerzity se stal poštovním úředníkem v Brně (1888–1891), Místku (1891–1893) a opět v Brně. V září 1915 ho zatkli a obvinili z velezrady, ale jako nevinného opět propustili. Bezručova jediná básnická sbírka Slezské písně (knižně 1909) pronikla do nejširších vrstev čtenářů a téměř zlidověla. Od roku 1939 žil Bezruč trvale v Kostelci na Hané, v tzv. červeném domku. Zemřel v Olomouci 17. února 1958 ve věku 90 let. Pohřben je v Opavě.

Zdroj foto: Olomoucký kraj